Szczawnica – atrakcje

Szczawnica tanie noclegi położona jest w pięknej dolinie Grajcarka prawobrzeżnego dopływu Dunajca. Dolina ta rozdziela Małe Pieniny od Beskidu Sądeckiego. To górskie uzdrowisko leży na wysokości ok. 500 m npm. Wyjątkowe położenie doliny powoduje, że panuje tutaj łagodny, a zarazem wyjątkowy mikroklimat. Decydujący wpływ na to mają między innymi porastające zbocza dolin lasy, duże nasłonecznienie. Szczawnica domki letniskowe
Oprócz wspaniałego mikroklimatu, Szczawnica położona jest w malowniczym krajobrazie, który miasto zawdzięcza bliskości Pienińskiego Parku Narodowego i przełomu Dunajca. Od północy miasto otacza masyw pasma Radziejowej (984 m) zaś od południa Małe Pieniny ze szczytami: Rabsztyn (847m) i Wysoka (1052m) oraz dalej u ujścia doliny Pieninami z Sokolicą (747m) i Trzema Koronami (982m). Wszystko to sprawia, że Szczawnica wille zaliczana jest do najatrakcyjniejszych miejscowości turystycznych w Polsce.
Spływ Dunajcem – na flisackiej tratwie to niezwykłe spotkanie z dziką, niezmienioną od tysiącleci przyrodą – jedna z największych atrakcji turystycznych Europy. Jednocześnie to najlepszy sposób na zwiedzanie Pienińskiego Parku Narodowego.
Tradycja spływu sięga pierwszej połowy XIX wieku. W swoim biegu Dunajec wyżłobił w wapiennych turniach Pienin romantyczny wąwóz, zwany Przełom Dunajca. Drewnianą tratwą zbudowaną z połączonych ze sobą wąskich łódek, płyniemy głębokim i krętym kanionem. Dunajec wije się i kluczy pomiędzy stromymi skałami. Widoki roztaczające się wokół, zapierają dech Szczawnica pensjonaty
w piersiach, zmieniając się w bardzo szybkim tempie. W trakcie podróży flisacy barwnie opowiadają o Pieninach, przytaczając legendy o Janosiku.
Sezon trwa od maja do października. Początek trasy spływu to przystań Sromowce – Kąty. Tratwami flisackimi pokonuje się siedem pętli w czasie zależnym od stanu wody – od dwóch do trzech godzin. Jedna tratwa zabiera maksymalnie dwanaście osób dorosłych (+ dwóch flisaków). Przystań końcowa to Szczawnica Niżna.
RAFTING na Dunajcu noclegi w Szczawnicy
Spływ pontonami rzeką odbywa się na trasie Sromowce Wyżne – Szczawnica. Przeznaczony jest zarówno dla zaawansowanych jak i początkujących uczestników. Mogą
w niej uczestniczyć także dzieci. Chłód wody, górskie powietrze, piękno pienińskiego krajobrazu spowodują, że zapomnicie o stresach dnia codziennego.
Spływy kajakowe po rzekach górskich w pneumatycznych dwuosobowych jednostkach pod opieką instruktora nie wymagają dużych umiejętności technicznych dając za to dużą satysfakcję z pokonania rzeki. Pneumatyczne kanadyjki pozwolą na bezproblemowe pływanie nawet początkującym kajakarzom. Nad grupą czuwa instruktor w kajaku jednoosobowym, który pomoże w krytycznej sytuacji lub wskaże właściwą drogę na wodzie.
Szczawnica znajduje się na granicy Małych Pienin i Beskidu Sądeckiego w dolinie Grajcarka. Jej atrakcyjne położeniesprawia, że panuje tu wyjątkowy mikroklimat, duże nasłonecznienie i mała ilość opadów. Szczawnica jest otoczona przez szczyty górskie chętnie odwiedzane przez turystów: Rabsztyn, Wysoka, Trzy Korony i Sokolica.
Szczawnica daje także możliwość korzystanie z innych atrakcji turystycznych. Należą do nich: spływ Dunajcem, rafting, spływy kajakowe, wyciągi narciarskie, kolej linowa, trasy rowerowe i wycieczkowe, rajdy i przejażdżki konne, saniami i bryczkami. Znajdują się tu także wypożyczalnie sprzętu sportowego: rowerów, kajaków i nart.

Turyści mogą również korzystać z obiektów sportowych, do których należą korty tenisowe, place zabaw dla dzieci, przystanie kajakowe, boiska do koszykówki, baseny kryte, etc. Aktywnemu wypoczynkowi sprzyjają też piesze szlaki turystyczne, trasy rowerowe i konne. Przejścia graniczne ze Słowacją udostępniono dla narciarzy, rowerzystów, pieszych i osób poruszających się na wózkach inwalidzkich napędzanych paliwem ekologicznym. Dzięki temu można podziwiać uroki słowackich Pienin oraz przełomu Dunajca.