Warto zobaczyć w Poroninie…

Odwiedzając Poronin noclegi warto zwiedzić położony w centrum wsi miejscowy kościół parafialny. W miejscu, w którym dziś znajduje się kościół, w początkach XIX wieku wzniesiona została drewniana kaplica, którą w 1830 r. rozbudowano na kościół, będący siedzibą samodzielnej już parafii św. Marii Magdaleny. W 1915 r. drewniana świątynia spłonęła, w jej miejscu w 1926 r. wybudowano obecny kościół murowany (również p.w. św. Marii Magdaleny). noclegi Poronin Zaprojektowany został przez znakomitego krakowskiego architekta, Franciszka Mączyńskiego. Twórcą głównego ołtarza był Mieczysław Stobierski, zaś kolorową polichromię wykonał Stanisław Jakubczyk. Interesującym zabytkiem jest stojąca obok stara plebania, pochodząca z 1825 roku. Warto też wiedzieć o tym, ze w latach 1842-46 wikarym w Poronin pensjonaty był ks. Michał „Świętopełk” Głowacki, miłośnik i badacz folkloru Galicji, współorganizator Powstania Chochołowskiego, innym znanym działaczem turystycznym i taternikiem był proboszcz (1870-94) Wojciech Roszek. Poza kościołem godna obejrzenia jest współczesna galeria (dawne Muzeum im. Lenina), w której wystawiane są czasowe wystawy miejscowych twórców.
Poronin pokoje gościnne ma kilka ulic, wzdłuż których występuje częściowo zabudowa o charakterze małomiasteczkowym. Centrum wsi (to osiedle Wańkówki (nazywane też Bańkówkami). Opodal droga rozdziela się: w lewo odchodzi ulica Piłsudskiego (dawniej – Lenina), którą można dojść do granic Białego Dunajca, zaś na południe ulicą Tatrzańską, biegnie szosa do Bukowiny. Poronin wille Po prawej stronie tej ulicy widnieje cmentarz parafialny, na którym znajdują się groby m.in. ofiar hitlerowskiego terroru, a po lewej stadion LKS „Poroniec” z boiskiem piłkarskim i niewielką skocznią narciarską na stokach Galicowej Grapy. Samo wzgórze (982 m n.p.m.) stanowi lewe, wschodnie obramowanie drogi.  Poronin apartamenty
W Poroninie tradycyjnie już od kilkudziesięciu już lat odbywa się w lipcu połączona z uroczystością odpustową impreza folklorystyczna „Poroniańskie Lato”, natomiast w sierpniu w ramach tzw. „Tatrzańskich Wici” – serii imprez folkowych powiatu Tatrzańskiego, w Poroninie odbywa się „Święto misia (zgodnie z herbem Poronina), miodu i bartników”, które ma na celu skupić parających się pszczelarstwem górali. Obie imprezy skupiają nie tylko licznych mieszkańców Poronina, ale i rzeszy turystów wypoczywających co roku podczas wakacji w Poroninie i okolicznych wioskach.