Czorsztyn

Czorsztyn noclegi to urokliwa wieś letniskowa położona na bezleśnym grzbiecie opadającym spod przełęczy Snozka Zamecka ku zamkowi Czorsztyńskiemu i brzegom sztucznego jeziora. Stąd rozpościerają się malownicze widoki na Jezioro Czorsztyńskie, Pieniny (Trzy Korony), Tatry i Pasmo Lubania. Atrakcją są ruiny zamku Czorsztyńskiego umiejscowionego na stromej skalistej górze.

We wsi znajdziemy punkty gastronomiczne, restauracja i sklepy spożywcze. Dodatkowo podnoszą standard: wypożyczalnie sprzętu wodnego (łódki, kajaki, rowery wodne) oraz ośrodek narciarski w pobliskich Kluszkowcach. W sezonie letnim atrakcją jest rynna zjazdowa na wzgórzu Wdżar o długości 1000 m.

Na półwyspie Stylchen niedaleko Kluszkowców znajdują się zabudowania przeniesione z zalanych obszarów, również starego Czorsztyna, gdzie stworzono skansen – Osadę Turystyczną Czorsztyn. Część obiektów można zwiedzać.

Z noclegi Czorsztyn pływa statek wycieczkowy po Jeziorze Czorsztyńskim

Położenie Czorsztyn pokoje gościnne sprawia że jest on świetnym punktem wypadowym na Słowację. Zmotoryzowani wczasowicze mogą zorganizować sobie wycieczki do wielu atrakcji położonych blisko granicy, ale po Słowackiej stronie. Polecamy zwiedzenie Czerwonego klasztoru i koncerty chóru zakonnego. Warto też odwiedzić Poprad z zabytkową dzielnicą „Spiska Sobota”. Dalsze wycieczki do Słoweńskiego Raju, gdzie po bardzo urokliwych szlakach możemy chodzić całymi dniami. Metalowe stopnie, wiszące mosty oraz jednokierunkowe, kilkunastometrowe drabiny sprawią, że to miejsce zapadnie nam w pamięć na długi czas. Szlak przełomem rzeki Hornad zajmuje cały dzień więc Czorsztyn pensjonaty wycieczkę trzeba zacząć wczesnym rankiem. Jedną z ważniejszych przygranicznych atrakcji jest Lodowa Jaskinia koło Liptovskiego Mikulaszu – jest to miejsce oddalone kilkadziesiąt kilometrów od Czorsztyna ale opłaca się je odwiedzić. Jest to jaskinia gdzie lód utrzymuje się przez cały rok. Słowacja obfituje w warownie. Najbliższy zamek położony w miejscowości Stara Lubovna. Przy zamku zorganizowany jest również skansen wsi spiskiej. Dla bardziej zdeterminowanych podróżników polecamy Oravsky Hrad oraz Likavkę koło Rużenberoku. Czorsztyn agroturystyka