W Bukowinie

Z Bukowina Tatrzańska noclegi widać cały łańcuch Tatr, który biegnie ze wschodu na zachód. W linii prostej mierzy 56 km długości i 17 km szerokości, zajmując powierzchnię ok. 1400 km2.
Gminę Bukowina Tatrzańska tanie noclegi tworzy 8 wsi : na grzbietach i stokach Pogórza Gliczarowskiego rozciąga się Bukowina Tatrzańska , a w jego dolinach leżą Groń i Leśnica, zaś najbardziej na południe wysunięte są Brzegi.

W dolinie Białki, na lewym jej brzegu leży Białka Tatrzańska, a na przeciwnym, należące już do Spisza – Czarna Góra, Jurgów i Rzepiska.

Okolice Bukowina Tatrzańska pokoje do wynajęcia posiadają swoisty klimat lokalny. Średni roczny opad wynosi 854 m m. Pokrywa śnieżna utrzymuje się od grudnia do marca , a w wyżej położonych osiedlach do końca kwietnia.

Osią komunikacyjną gminy są droga krajowa nr 49 wiodąca z Nowego Targu do granicy państwa w Jurgowie oraz droga wojewódzka nr 960 prowadząca przez Bukowinę Tatrzańską do granicy państwa w Łysej Polanie. agroturystyka Bukowina Tatrzańska

Bukowina Tatrzańska pensjonaty rozkłada się szeroko na grzbietach kilku wzgórz porozdzielanych potokami. Grzbiety te, zwane w gwarze góralskiej wierchami, mają różne nazwy.

Dla łatwiejszego zorientowania się w ich układzie spójrzmy na nie przy wjeździe na Bukowinę ze szczytu wierchu, na którym zaczyna się wieś.

W miejscu tym krzyżują się drogi przez Bukowinę do wsi Białka i z Głodówki do wsi Gliczarów. Skrzyżowanie to miejscowi górale nazywają „Klinem” lub „Krzyżówką”, względnie „Rondem”. Dawniej funkcjonowały również określenia Wierch Bukowina i Krzyżowe Drogi. Droga przez Bukowinę do Białki, Czarnej Góry biegnie wzdłuż wierchu zwanego Kramarskim.

Na wierchu tym znajduje się centrum miejscowości tj. kościół, urzędy, szkoła, Dom Ludowy, biblioteka, sklepy.

Od „Klina” w kierunku zachodnim od krzyżówki ciągnie się Wierch Buńdowy, zaś w stronę południowo-wschodnią wznosi się Wierch Olczański kończący się przy kapliczce Brzezińskiego, od której w kierunku wschodnim, równolegle do Kramarskiego Wierchu ciągnie się Wierch Bachledowy. Następnie zataczając lekkie półkole stykają się ze sobą Wierchy Rusiński i Głodowski.

Atrakcje turystyczne gminy

>> Tatry

Na terenie gminy Bukowina Tatrzańska leżą Tatry Wysokie z takimi skarbami jak Morskie Oko, Rysy, Dolina Pięciu Stawów Polskich , Orla Perć , Wielki Wołoszyn czy Świnica.
>>  Wspaniałe tereny narciarskie,   sztucznie dośnieżane i oświetlone, z zapleczem gastronomicznym

>> w Białce Tatrzańskiej, obsługiwane przez 20 wyciągów i koleje krzesełkowe w ośrodku „Kotelnica Białczańska”
>> w Bukowinie Tatrzańskiej, obsługiwane przez 20 wyciągów narciarskich, i   kolej krzesełkową w ośrodku „Turnia”

>>  w Jurgowie – kolej krzesełkowa „Hawrań”

>> w Czarnej Górze – kolej krzesełkowa „Koziniec”

>> Baseny termalne : „Terma Bukowina”
– otwarcie grudzień 2008

>> Łatwe tereny spacerowe oferujące najpiękniejsze widoki na Tatry, Pieniny, Gorce i Babią Górę w Beskidach.

>> Ścieżki dla kolarstwa górskiego

>> Rafting – spływ łodziami pontonowymi i kajakami po Białce, jedynej w Polsce rzece typu alpejskiego

>> Ośrodki jazdy konnej

>> Słynne imprezy folklorystyczne: Sabałowe Bajania /sierpień/ i Góralski Karnawał /luty/

>> Restauracje regionalne>> Kontakt z żywym folklorem tatrzańskim.